04.10.2011

Autorské čítanie románu Christiny Viragh Im April

6.10. 2011 o 17:00 hod v priestoroch Goetheho inštitútu na Panenskej ulici v Bratislave

Srdečne Vás pozývame na autorské čítanie švajčiarskej spisovateľky a prekladateľky Christiny Viragh, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 6.10.2011, o 17:00 v Goetheho inštitúte na Panenskej 33 v Bratislave.

Christina Viragh predstaví svoj román Im April, ktorý v tomto roku vydalo vydavateľstvo Kalligram v slovenskom preklade Romana Ručku. Autorku predstaví a podujatie bude moderovať Ján Jambor.

V spolupráci so Švajčiarskym veľvyslanectvom, Goetheho inštitútom a Inštitútom germanistiky, Filozofickej fakulty Prešov 

Podujatie sa realizuje s finančnou podporou švajčiarskej kultúrnej nadácie Pro Helvetia.

Prezentácia bude simultánne tlmočená z nemeckého jazyka.

Počas podujatia bude v predaji slovenský preklad románu Christiny Viragh V apríli za zvýhodnenú cenu.

 Christina Viragh sa narodila v roku 1953 v Budapešti, v roku 1960 emigrovala s rodinou do švajčiarskeho Luzernu. Študovala filozofiu, nemeckú a francúzsku literatúru na Univerzite v Lausanne, po štúdiu pôsobila ako učiteľka francúzštiny na Univerzite Manitoba vo Winnipegu v Kanade. Po návrate do Švajčiarska pracovala v centre pre utečencov a začala sa venovať prekladaniu a vlastnej literárnej tvorbe. V rokoch 1994 – 1995 získala štipendium na Švajčiarskom inštitúte v Ríme, kde žije a pôsobí dodnes. Je uznávanou prekladateľkou  diel Imreho Kertésza, Sándora Máraia, Pétera Nádasa, Antala Szerba a Alaina-Fourniera. Ako spisovateľke jej dosiaľ vyšlo päť románov: Naši ľudia (Unsere Leute, 1992), Volania z druhej strany kopca (Rufe von Jenseits des Hügels, 1994), Matkina kniha (Mutters Buch, 1997), Pilát (Pilatus, 2003) a V apríli (Im April, 2006). Za vlastnú tvorbu získala Christina Viragh mnohé ocenenia.

Román V apríli Christiny Viragh je fascinujúcou štúdiou istej tajomnej lúky vo Švajčiarsku, rozpráva o jej premenách v priebehu niekoľkých storočí: Začiatkom 15. storočia má lúka zlú povesť, pretože tu došlo k záhadnej vražde. V 20. rokoch 20. storočia už pozemok obklopujú viaceré domy. Z domu Schacherovcov utečie mladý Schacher a celé leto je na vandrovke s varietným umelcom pánom Brunom. V 60. rokoch 20. storočia bývajú v jednom z nájomných domov deväťročná Mari a jej otec Ferenc – politickí emigranti z Maďarska. Mari má ustavične strach z tajnej polície a Ferenc sa usiluje uchytiť v cudzej krajine. Na začiatku 21. storočia v tom istom nájomnom dome žijú Heinz a Selena Zumwaldovci, ktorí tu prežívajú rozpad svojho vzťahu.

Čitateľa zaujmú precízne a s veľkou ľahkosťou podané opisy sveta prírody a sveta človeka. Detailne spoznáva každodenné predmety a javy, ktoré obyčajne unikajú ľudskej pozornosti, získava plastický obraz miesta a priestorov obývaných románovými postavami. Autorka však rovnako hlboko preniká aj do vnútorného sveta postáv, sleduje ich pocity, ktoré – na rozdiel od lúky – zostávajú v každom časovom období rovnaké.

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb a eShop GlobalShop spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.